Studio Ghibli

Studio Ghibli již několik desetiletí vypráví ohromujícím jazykem filmové animace krásné, tajemné a nesmrtelné příběhy, které svým mistrovstvím uchvacují a inspirují diváky po celé generace a v každém věku.

Studio Ghibli založili v roce 1985 režiséři animovaných filmů Hayao Miyazaki (také uváděn jako Hajao Mijazaki) a Isao Takahata a dosud vyprodukovali přes dvě desítky celovečerních filmů. KVIFF.TV uvede 22 snímků, v nichž se vypravíme za dobrodružstvím, poznáme sílu přátelství, ale také zažijeme napínavé scény a souboje strachu a odvahy, jaké se odehrávají v nereálném světě mýtů stejně jako v tom opravdovém.

Část filmů této kolekce, uváděné v novém českém překladu od týmu předních japanologů a odborníků na mangu a anime, je vhodná i pro nejmenší diváky a je opatřena volitelnou dabovanou verzí. Nezapomenutelnou podívanou pro celou rodinu skýtají filmy Můj soused Totoro s nejroztomilejší postavou všech dob, pojednávající o dětství, snech a dospívání, Doručovací služba čarodějky Kiki či polétavé dobrodružství Laputa: nebeský zámek.

Diváky od 10 let bez jakékoli horní hranice osloví strhující veledílo Naušika z Větrného údolí z postapokalyp­tického světa, v němž odvážná Naušika riskuje svůj život, aby nastolila ztracenou rovnováhu mezi lidmi a přírodou. Ve snímku se silným humanistickým poselstvím Princezna Mononoke se odvážná dívka, vychováná vlky, před ničím nezastaví, aby ochránila svůj les, jeho duchy i zvířecí obyvatele. Environmentální téma se prolíná také komickým a srdečným filmem Pom Poko, v němž psíci mývalovití hájí své životní území proti lidským dobyvatelům tak, že se vydávají za duchy i za lidi. V kolekci nebude chybět Cesta do fantazie, jedno z vrcholných děl animovaného filmu všech dob, jež získalo v roce 2002 Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film.

Většina filmů Studia Ghibli se v roce svého uvedení do kin umístila na první příčce návštěvnosti japonských kin a nemenší úspěch se očekává od celosvětově distribuovaného filmu Chlapec a volavka, který tvůrce Hayao Miyazaki uvádí jako své závěrečné dílo kariéry a v českých kinech se objeví od 23. listopadu 2023.

Číst více