Il Boemo a Katedrála

Il Boemo a Katedrála

17. 8. 2023

Dneska to bude o...

...o domech všeho druhu a jejich obyvatelích. A taky o místě zvaném domov, jež střeží před sousedy tajemství svých obyvatel. A občas i něco, o čem nemají potuchy ani oni sami. 

 

DIY Katedrála


Španěl Justo Gallego si svůj dům postavil vlastníma rukama. Na tom by nebylo nic divného, kdyby tím domem nebyla katedrála. Pracoval na ni od svých 28 do 88 let, od roku 1961 do roku 2021. A celých těch šedesát let ho okolí mělo za blázna. Ale neuvěřitelné se stalo skutkem. Bez architektonického vzdělání a vlastnoručně vybudoval na předměstí Madridu obří Katedrálu velikostí srovnatelnou se Sagrada Família. Navíc z recyklovaného materiálu. Vizuálně strhující dokument natočil režisér s československými kořeny Denis Dobrovoda.

 

 

3x můj dům, můj hrad

Co se stane, když se čtyřčlenná rodina bez peněz mazaně infiltruje do luxusního domova byznysmena? Zjistíte ve filmu Parazit. Najde po bohatství lačnící obchodník Rory alias Jude Law a jeho žena rodinné štěstí v luxusním sídle na anglickém venkově? Podrobnosti v Klícce. A do třetice panelák, jednopokojový byt a v něm mladí rodiče se dvěma dětmi, kteří se prokopou skrz zeď do netušeného světa souseda v podání Milana Lasici. Uvidíte ve filmu Utekajme, už ide! Sledujte naše pravidelní tipy, které se jmenují Třikrát.

Il Boemo Mysliveček

Vojtěch Dyk alias Čech Josef Mysliveček, šarmantní klasicistní génius a nejslavnější český skladatel 18. století razící si zářnou cestu Itálií. Mentoroval Mozarta, obšťastnil mnoho operních div a po zohavující nemoci, která ho připravila o život, upadl do zapomnění. Snímek Il Boemo režiséra Petra Václava získal 6 Českých lvů a byl vyslán do oscarového boje o nejlepší cizojazyčný film. 

 

 

Vaše

KVIFF.TV